Bidesenbak

Lego House Açıldı

Lego House Açıldı

Dünyaca ünlü mimarlık ve tasarım firması Bjarke Ingels Grup (BIG) tarafından tasarlanan Lego House Danimarka’da kapılarını açtı.

BIG Grup

Lego House, Danimarka’nın Billund şehrinde 25.000.000 Lego tuğlası ile 12.000 metrekarelik alanda kurulmuş olup her yaşta olan Lego severleri bekliyor. Hava yolu ile gelen ziyaretçilerini tepesinde 2 x 4 sıra olacak şekilde 8 adet ışık ile karşılamaktadır. Lego House, Danimarka’nın ilgi odağı olması beklenen projesinde çocuk ve yetişkinler olmak üzere hemen her yaş için eğlenceli aktiviteler bulunmaktadır. Lego House, “Home of Brick” yani tuğla evi olarak da adlandırılmaktadır.

Yapımı 4 yıl süren 2 sergi alanı ve 4 oyun odası ile 21 adet küpün üst üste gelmesiyle oluşan Lego House görenlerin nefesini kesiyor. Evdeki yapılabilecek tüm aktivitelerin ve eğitici çalışmaların, oyun yoluyla öğretilmesinin yenilikçi ve yaratıcılık konusunda çok yararlı olduğunu düşünmektedir.Bu nedenle odalar 4’lü renk kombinasyonları üzerine kurulmuş olup mavi, kırmızı, yeşil ve mavi renkten oluşmakta ve her renginde bir anlamı bulunmaktadır. Lego tuğlalarının tek başlarına bir anlamları yoktur bu nedenle renkli olmaları zeka ile bütünleşmesini sağlar.

Kırmızı bölge, sınırsız lego parçasına ulaşabilir yaratıcılık becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Küçük çocuklarınızı şelale altına koyarak onların istediği gibi eğlenmesini sağlayabilirsiniz.

Yeşil bölge, dev Legoların olduğu bu bölgede kendinizi film setinde hissedebilir, aynı zaman da yönetmen koltuğuna da oturabilirsiniz. İletişimci olmayı öğreneceğiniz bu bölgede insanların ihtiyaçlarını ve duygularını dinleyerek onlara yardımcı olmayı öğrenirsiniz. Aynı zamanda Lego Story Lab da kendi karakterinizi de oluşturabilir, kendinize ait hikaye yazabilir ve kendi filminizi yönetebilirsiniz. Sosyal beceri gelişimi için kullanılan bir bölümdür.

Sarı bölgede, duygularımızı anlamak, ifade etmek gibi duygusal beceriler için oluşturulan bir bölümdür. Bu kısımda fish designer bölümünde kendi balığınızı veya diğer su altı canlılarını oluşturabilir ya da flower artsit bölümünde kendi çiçeğinizi yapabilirsiniz.

Mavi bölgede ise mantık becerilerimizin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu bölümde bizi robotlar karşılamaktadır. Robo Lab bölümünde robot yapabilir, City Architect bölümü ile şehir planlaması yapabilirsiniz.

Lego House BölümlerLego House da yer alan diğer bir baş yapıt ise 15 metreden uzun olan yaratıcılık ağacıdır. Yaratıcılık ağacı, 6,316,611 milyondan fazla lego tuğlasının 24.350 saatte bir araya gelmesiyle tamamlanarak oluşmuş olan lego yapıtlarının en büyüklerinden biridir. Yaratıcılık ağacının alt ve ahşap kısımları şirketin geçmişini üzerindeki kısım ise gelişim sürecinin devam ettiğini sembolize etmektedir.

Diğer dikkat çeken bir kısım ise Lego tuğlalarından yapılmış dev dinazorların olduğu bölümdür.
Son olarak Lego tarih müzesinden bahsedecek olursak belki de en can alıcı ve dikkat çekici alanın bu bölüm olduğunu düşünüyoruz. Bu bölümde sergilenen ürünlere baktıkça eskiden Danimarka’nın en küçük mobilya atölyesi iken bugün dev bir oyuncak firmasına dönmesini hayranlıkla tanık olacaksınız.

Lego House Tarih

Lego house giriş ücreti ne kadar dediğinizi duyar gibiyiz. 13 yaşından büyük iseniz tek başınıza girebiliyorsunuz ancak 13 yaşından küçükseniz bir yetişkin ile girmeniz gerekiyor. Giriş olarak zaman seçiyorsunuz sonra istediğiniz kadar kalabiliyorsunuz.

Giriş ücretleri: Yetişkinler (13 yaş üstü): 199 DKK, Çocuklar (3-12): 199 DKK, Bebekler (0-2): Bir yetişkin eşliğinde ve bilet talep edilmediğinde ücretsiz. Eğer 20 kişiden fazla iseniz grup indirimi yapılmakta ve kişi başı 179 DKK olarak ücretlendirilmektedir. (DKK: Danimarka Kronu)

Binanın ikonik yapısını incelemek diğer ufak detayları da öğrenmek isterseniz maksimum 16 kişiden oluşacak şekilde 1 saat boyunca rehber eşliğinde yapılacak olan tura katılabilirsiniz. Bu tur için katılım ücreti mise 49 DKK olarak belirlenmiş olup 3 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir.

Tesisin ücretli ve ücretsiz iki kısmı bulunmaktadır.
Giriş için bilet alırsanız;
1. Sarı, Mavi, Yeşil ve Kırmızı bölgeler
2. Masterpiece galerisi
3. Lego tarih müzesi
alanlarına giriş hakkı kazanırsınız.

Biletiniz yoksa yaratıcılık ağacı, lego satış mağazası, zeminde bulunan restoran Lego meydanı tesisin bazı kısımlarını gezebiliyorsunuz.

Projenin yıllık olarak ortalama 250.000 kişi tarafından ziyaret edileceği düşünülüyor. Bidesenbak diyerek LEGO House resimlerini sizlere sunuyoruz.

Bir önceki yazımız olan Teraryum Evinizdeki Bahçe (20+ Resim) başlıklı makalemizde cam fanusta çiçek yapımı, Hediyelik eşya ve Teraryum hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ