Bidesenbak

2017 Nikon Fotomikro Fotoğraf Yarışması Kazananları (10+Resim)

2017 Nikon Fotomikro Fotoğraf Yarışması Kazananları (10+Resim)

Fotoğraf çekimi yaparken lens, ışık açısı vb. birçok etkene dikkat etmeniz gerekiyor. Farklı fotoğraf çekim tekniğine sahip birçok tekniği bulunmaktadır. Bu tekniklerden en ilginç olanı bizi başka bir dünyaya alıp götüren makro tekniği ile çekilen fotoğraflar.

Makro çekim, küçük olan nesnelerin detaylarını görebilmek ve fotoğraflayabilmek üzere olduğundan daha büyük olarak gösterebilmek için büyütülerek fotoğraflama işlemidir. Fotomikrografi ise mikroskop ya da benzeri bir alet yardımı ile küçük nesnelerin çok yakından çekilmesi sonucu yapılan fotoğraflama tekniğidir.

Birbirinden ilginç çekilen bizi küçük canlıların dünyasına götüren Nikon tarafından 43’üncüsü düzenlenen Nikon Small World Photomicrography (Nikon Küçük Dünya Fotomikrografisi) yarışmasının kazananları açıklandı. Dünyanın dört bir yanından merakla beklenen yarışmaya 88 farklı ülkeden 2000 den fazla resim ile katılımlar sağlanmıştır.

Yarışmanın birincisi floresan etkili kreatin konusuyla Dr. Bram Van Den Broek

Yarışmayı, floresan etkili kreatin konusuyla cildimizdeki kreatin yapısını fotoğraflayan, Hollanda Kanser Enstitüsünden Dr. Bram Van Den Broek kazanmıştır. Bu çekimde, görünür ışık olacak şekilde, 250nm’ye kadar bilgisayar tarafından taranan eşodaklama ile fotoğraflama kullanılmıştır.

Vücut için önemli olan yapı kreatinin ağ yapısı vücudu mekanik stres ve hücrelerin göcü gibi etkilere karşı korumaktadır. Kreatinin kanser hücrelerine olan etkilei üzerine çalışan  Dr. Bram van den Broek çalışmaları sırasında karşılaştığı bu fotoğrafı çekmiştir.

Yarışmanın ikincisi tohum kafası konulu fotoğrafıyla Dr. Havi Sarfaty

İkinci kazanan ise hemen hemen herkesin bildiği hava akımının etkisi ile sağa sola uçuşan tohumları fotoğraflayan Dr. Havi Sarfaty yer alıyor. Fotoğrafta aslında günlük hayatta gördüğümüz ama farkında olmadığımız detayların olduğu anlatılıyor. Bu çekimde stereomikroskopi tekniği kullanılmıştır.

Mansiyon ödülleri kazananları arasında bir Türk

Yarışmada mansiyon ödülü kazananların arasında örümcek gözü karesi ile Emre Alagöz’ün olduğunu belirtelim.

Yarışmanın ödülü

Yarışmaların kazananları, Nikon 100. Yıla özel Nikon Small World Photomicrography Nikon Küçük Dünya Fotomikrografisi) ve Nikon Small World in Motion Nikon Küçük Dünya Video) kazananlarını Tokyo ve Japonya’ya Nikon’un üretim tesislerini gezme turuna götürüyor.

Daha Fazla Bilgi için: Nikon Small World sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bidesenbak diyerek yapılan çalışmaları sizlere sunuyoruz.

2017 Nikon Fotomikro Fotoğraf Yarışması Kazananları

2017 Nikon Fotomikro Mansiyon Ödülleri Kazananları

Diğer Çekimler

Bir önceki yazımız olan Fotoğrafçı Kitty Schaub’un Sanata Dönüşen Sevimli Kedi Yavrusu Fotoğrafları başlıklı makalemizde fotoğrafçı, takvim ve yavru kedi hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ