Bidesenbak

Akıllı Otomobiller Yolda

Akıllı Otomobiller Yolda

Akıllı otomobiller yolda… Artık otomobillerimizde akıllanıyor.  Akıllı otomobiller sizin evden çıkış saatinize göre kendini çalıştıracak havanın durumuna göre ise klimasını açarak sizin için her şeyi hazırlayacak.

Bugün akıllı bilişim teknolojilerine baktığımızda özellikle akıllı evlerde, ısıtma soğutma sistemlerinden havalandırmasına kadar birçok noktasına müdahale edebiliyoruz. Bu teknolojinin otomobiliniz için de olması kulağa hoş geliyor.

Firmalar gibi günümüz teknolojisinin imkanlarından faydalanarak otomobil dünyasında devrim yaparak dijitalleştirme yolunda hızla yol almaya devam ediyor. Otomobil dünyasındaki değişimleri sürücüsüz otokontrollü, alternatif enerji ile çalışan araçlar gibi sınıflandırabiliriz.

Günümüz şartlarında, hem azalan petrol hem de her geçen gün artan dünya nüfusunda, çevreye verdiği zararlardan dolayı artık elektrikli araçlar akaryakıtla çalışan motorlu araçların yerini alacaklar.

Sera gazı gibi emisyon çıkışından dolayı iklimlerde meydana gelen bozulmalardan dolayı ve özellikle fosil yakıtların azalmasına bağlı olarak 2100 yılına kadar elektrikli arabalar piyasalarda fazlalaşırken akaryakıtla çalışan araç sayısı belki de hiç olmayacak.

Bugün Norveç’te araçların %28 hibrit ve elektrikli 2030 yılında ise sadece elektrikli araç kullanılması planlanıyor. İngiltere ise 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araçların trafiğe çıkmasını yasaklama planları yapıyor.

Gördüğünüz gibi bu verilen oranlara bakacak olursak elektrikli arabalar akaryakıtlı araçların yerini alacağını söyleyebiliriz.

Tabi teknoloji ve dijitalleşmenin yanında konforu da beraberinde getiriyor. 20 yıl içerisinde gelişen teknolojiye baktığımızda dijital dünya yapay zeka ile kontrol yöntemleri birçok büyük firma tarafından kullanılarak, hayatımızı kolaylaştıracak birçok çalışmaya imza atılıyor.

Bu teknoloji ilerleyen süreçlerde araçlar içinde uygulanmaya başlanacak. Siz aracınızla işe gitmek gibi belirli zamanlarda rutin olarak yaptığınız işlerin kaydını alarak aracın hava şartlarını size göre ayarlayacak. Teknolojinin geliştiği bu süre zarfında bir çok geliştirilen yeni yazılımlarla desteklenen elektronik modül araçlarınıza entegre edilerek cep telefonu gibi elektronik cihazlarla tamamen kontrol edilebilecek bir hale gelecek.

Bugün büyük firmalar sensörler yardımıyla çalışan otonom araçlar üzerinde çalışmalara devam etmektedir. İlerleyen süreçte ki hedeflerden en önemlisi ise kaza oranlarının büyük ölçüde azalması çevreye verilen zararın en aza indirilmesidir. Teknolojik olan değişikliklerin öncelikli olarak lüks arabalara geleceğini ilerleyen süreçte ise tüm araçlarda bulunan standart özellikler olacağını söyleyebiliriz. Google Waymo (otonom araç) ile otomobil ve teknoloji dünyasında devrim yapmayı planlıyor.

Goole-Waymo

Bu durum aslında otomotiv sektöründe bulunan firmalarında birbirleriyle sıkı rekabet halinde olacağını gösteriyor.

h/t: bidesenbak.com

Bir önceki yazımız olan Çay ve Kahveden Sanat Eserleri başlıklı makalemizde bidesenbak, güzel sanatlar ve iş hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ