Bidesenbak

Cadılar Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Cadılar Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Cadılar Bayramı nedir? Cadılar Bayramı ismi ne anlama gelmektedir? Cadılar Bayramı ne zaman kutlanır? Cadılar Bayramı hangi ülkelerde kutlanır?

Cadılar Bayramı, Pagan ve Hristiyan köklerinden gelen bazı ülkeler tarafından kutlanan bir bayramdır. Cadılar Bayramı her sene 31 Ekim’de kutlanmakta olup bu sene Çarşamba gününe denk gelmektedir. Bu bayram iki şekilde kutlanmaktadır. Bunlardan ilkinde çocuklar korkutucu kıyafetler giyinerek ev ev dolaşıp şekerleme veya harçlık alırlar. Bu şekilde yapılmasının sebebi ise Britanya’da yaşamış olan yoksulların kapı kapı dolaşarak ruh pastası toplaması adetinin devam ettirilmesidir. İkincisi ise insanların korkunç kıyafetler giyinerek parti ve balolar verilmesiyle yapılır. İngiltere, İskoçya, İrlanda gibi batı ülkeleri başta olmak üzere bazı batılı hristiyan ülkelerinde kutlanmaktadır. Muhafazakar Hristiyanlar bu geleneği yanlış buldukları için Cadılar Bayramını kutlamazlar.

Peki bu Hallowen ismi nereden gelmektedir?

Esas kökleri antik Britanya da bulunan pagan keltleri tarafından kutlanan samhian festivalinden gelmektedir. Bu festivalde 1 Kasım tarihinde yazın hasatın bittiği, kışın geldiği ve yaylalardan göçün başladığı anlamına gelmektedir.

Bu bayramİngilizce Halloween anlamına gelmektedir. Bu isim 7. Yüzyılda bir papa tarafından mayıs ayında kutlanan azizler gününü 1 kasıma taşımasıyla paganların festivali yeniden isimlendirilmiş ve mevcut adını almıştır. All Hallow’s Eve (Azizler Günü‘nün arifesi).

Cadılar Bayramı sembollerinin en temeli turuncu renkli balkabaklarıdır. Balkabaklarının içlerinin oyularak korkunç yüzler çizilir ve içerisine mum konularak kutlanır. Bu şekilde kötü olan ruhların korkutulacağı inanılmaktadır.

Cadılar Bayramı hangi ülkelerde kutlanır?

İrlanda, 25 Ekim ile 2 Kasım aralığında The Banks of the Foyle Halloween Carnival isimli karnavalı düzenler. Amerika Birleşik Devletleri ( ABD ) en fazla kutlamanın yapıldığı ülkelerden birisidir. Bu ülkenin çeşitli eyaletlerinde her sene kutlamalar yapılmaktadır.  Salem kasabasında Salem’s of Festival of The Dead, Witch House Museum. New York şehrinde The Village Halloween Prade geçit töreni yapılır. İngiltere, Bankok, Romanya, Kolomibiya, Honkong, Çek Cumhuriyeti gibi ülkelerde de kutlamalar yapılmaktadır.

Bugün kutlama yapmak adına yetişkinler için herşey, parti bahanesi haline gelmeye başladı. Her ne kadar bazı batılı ülkeler demiş olsak da bugün dünya çapında hızla yayılarak tüm dünya çapında kutlanmaya devam etmektedir. Muhafazakar hristiyanların bile yanlış bulduğu bu bayramla ilgili yorumu sizlere bırakıyoruz.

h/t: bidesenbak

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ