Bidesenbak

Çay ve Kahveden Sanat Eserleri

Çay ve Kahveden Sanat Eserleri

Çay ve kahveden sanat eserleri? Çay ve kahveden sanat nasıl olabilir? Bizim ilk aklımıza bu sorular gelmişti.

Sanat bir duygunun bir düşüncenin şekil almış hali değimlidir? Sanatçı olmak için ne gereklidir? Hayal gücümü? Yetenek mi yoksa her ikisi de mi olması gerekir? Yemekler sadece yenilmek ve arta kalanlar atılmak için midir? İtalyan bir yemek sanatçısı olan Guilia Bernardelli bu soruların hepsine yapmış olduğu çalışmalarla her biri adeta ünlü bir sanatçının elinden çımışcasına muhteşem olan sanat eserleri oluşturarak güzel bir cevap vermiştir.

Muhteşem bir hayal gücüne sahip olan Bernardelli yemeklerin yenildikten sonrasını hayal edebilme özelliğine sahip. Mesela bir kedinin bir reçele basıp sonrasında da patilerinin masa üzerinde bıraktığı izleri hayal edebildiğini söylüyor.

Guilia Bernardelli, yemeklerin sadece yemek için değil başka alanlarda da kullanılabileceğini kahve ve çay gibi malzemelerden sanat eserlerine dönüştürerek bizlere farklı bakış açılarının oluşmasını sağlamıştır.

Teknoloji olarak hiçbir araç kullanmayan sanatçı yapmış olduğu çalışmalarda daha çok kahve ve çay kullanmaktadır. Dökülen yiyecek artıkları veya parçalarını temizlemekle uğraşmayarak onları çalışmalarında kullanarak her birini bir eser haline getirmektedir. Bernardelli özellikle kahve ve çay döküntülerinden yapmış olduğu çalışmalar gerçekten inanılmaz. Birçoğumuzun kalemle bile yapamayacağı çalışmaları tüm detaylarıyla bizlere sunmaktadır. Kendine has tarzıyla hayal gücünü yorumlayarak sanat etkinliklerine her gün yenilerini eklemeye devam etmektedir.

Sanatçının sanat felsefesine gelecek olursak, fırça kullanmadığını bunun yerine yaprak, meyve kabuğu ya da yemek gibi doğa tarafından bizlere sunulan malzemeleri fırça olarak kullanarak sanat etkinliklerine devam ettiğini söyleyebiliriz.

Sizlere sunmuş olduğumuz resimleri inceledikten sonra kahveniz döküldüğünde veya bir bardak fincan çayınız geldiğinde, bu resimlerin aklınıza geleceğini ve sizinde farkına varmadan bir şeyler karalamaya çalıştığınızı şimdiden görür gibiyiz.

Bunun gibi yapılan Michele Baldini tarafından yapılan çalışmaları da buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Güzel iş çıkardığını düşündüğümüz sanatçının çalışmalarından bazılarını bidesenbak diyerek sizlere sunuyoruz. Ne dersiniz sizce de sanatçının bu gibi malzemelerden özellikle çay ve kahve döküntüleriyle yapmış olduğu çalışmalar yeni bir sanat akımı yaratır mı?

Daha fazla bilgi için: Instagram

Bir önceki yazımız olan Sanat Eseri - Kullanılan Fırçaların Hayata Dönüşü başlıklı makalemizde boya fırçaları, geri dönüşüm ve kullanılmış fırçalar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ