Bidesenbak

Teraryum Evinizdeki Bahçe (20+ Resim)

Teraryum Evinizdeki Bahçe (20+ Resim)

Teraryum nedir? Nasıl yapılır? Hangi malzemeler kullanılır? Bakımı nasıl yapılmalıdır?

Teraryum, Latince terra – toprak ve arium – akvaryum kelimelerinin birleşmesiyle toprak akvaryumu anlamına gelmektedir.

Teraryum, fanus, akvaryum gibi şeffaf cam ve sert plastik gibi malzemelerin içerisine toprak konularak bir ekosistem oluşturulan minik bahçelerdir. Kendi içesinde bir ekosistemi olan bahçeleri, bugün birçok yerde ulaşarak satın alabilir arkadaşlarınıza hediye edebilirsiniz. Ofis ev gibi birçok alanda kullanabilirsiniz. Günümüzde inşaat alanlarının büyümesi yeşil alanın azalması bizleri yeşile hasret bırakmaktadır. Bu sebeple teraryum cam fanusta çiçek yapımı arkadaşlarınız için güzel bir hediye eviniz ve ofisiniz için ise şık ve rahatlatıcı etkiye sahip canlı bir dekoratif ürün olacaktır.

Teraryum Malzemeleri

Peki gezdiğiniz marketler veya çiçekçilerde istediğiniz sizin istediğiniz gibi yapılmış olan bir çalışma bulamadınız? Ya da istediğiniz ürünün özel bir hediye mi olmasını istiyorsunuz? O zaman size iyi bir haberimiz var satın almak yerine kendinizde teraryum eğitimi veren atölyelere giderek kendiniz yapabilirsiniz.

Traryum nasıl yapılır

Oluşturacağınız şirin bahçeler için cam veya sert plastik olan kap, bahçelerde kullandığınız bir eldiven, suyun alt kademelere geçmesini sağlamak için çakıl taşları, bir tür yosun olan Sphagnum,  yapı marketlerinde veya internet üzerinden kolayca bulabileceğiniz bitkiye uygun olan torf, oluşturacağınız ortamda bakteri ve küf oluşumunu engellemek aynı zamanda içeride kalan havayı temizlemek için aktif karbon, yapılan teraryum içerisindeki bitkiye can suyu vermek için içerisinde su olan sprey şişe buraya kadar olan kısımda toprak yapısını oluşturmak için malzemeler aldık. Bundan sonraki kısımda kaktüs türü bitkiler mesela sukulent eklenecek. En son olarak ise ufak maket ev, mantar gibi ufak şirin aksesuarlar ekleyerek harika teraryumlar oluşturabilirsiniz.

Teraryuma uygun bitkiler, Kaktüs türü bitkiler, sukulent, air plant, bonsai bitkileri olarak sıralayabiliriz.

Teraryuma uygun bitkiler

Teraryum nasıl yapılır?

Bu muhteşem çalışmaların en önemli kısmı çakıl taşlarıdır. Drenaj olarak görev yapan çakıl taşları en alta konur. Bu şekilde yapılmasının amacı, en alt kısma gelen fazla suyun bitki köklerine zarar vermemesi ve buharlaşarak toprağın nemli olmasının sağlanmasıdır. Çakıl taşlarının üzerine Sphagnum yosunu eklenir. Sonrasında aktif karbon eklenerek üzerine torf katmanı eklenir. Torf katmanında ufak boşluklar açarak bitkilerini buralara ekebilirsiniz. Bu ekim işlemi sırasında bitki köklerine zarar vermemeniz için cımbız veya benzeri bir alet kullanmanız yararlı olacaktır.

Teraryum Katmanları

Teraryum bakımı nasıl yapılmalıdır?

Bakımı zor olmasada birkaç detaya dikkat etmeniz gerekecektir. Bu minik bahçeler bir ekosistem içerdiği için dünyanın yaşam döngüsünü göz önünde bulundurabilirsiniz.  Fazla ışık altında kalmamalıdır aksi durumda bitkileriniz güneş ışığından zarar görebilir. Tavsiye edilen güneş ışığı ortamı, ne çok fazla güneş ışığının altına ne de karanlıkta kalacak şekilde gün ışığını alan aydınlık bir alanda olması gerekmektedir. Fazla güneş altında kalması teraryum camında yosunlaşmaya neden olur. Nemli bir toprağa sahip olan teraryum nemini korumak adına kalorifer yanlarında ve nemi kaybedecek diğer ortamlarda olmamalıdır.

Bidesenbak diyerek yapılan çalışmaları sizlere sunuyoruz.

 

 

Bir önceki yazımız olan Taş Sanatçısı Akie Nakata (10+ Resim) başlıklı makalemizde güzel sanatlar, hayvanlar ve japonya hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ