Bidesenbak

İstanbul Havalimanı ve Özellikleri

İstanbul Havalimanı ve Özellikleri

İstanbul Havalimanı ve Özellikleri

Son zamanlarda ülkemizde ve dünya da konuşulan en büyük havalimanı projesi olan İstanbul Havalimanı, Cumhuriyetimizin 95. yıl dönümü olan 29 Ekim 2018 tarihinde açıldı. 2018 yılı Cumhuriyetin hem 95. yılı hem de ülkemizin havacılık sektöründe altın çağının başlangıcı olacak.

İGA nedir? İGA ne anlama geliyor? 

Havalimanı projesi başladığı günden bu yana afişlerde ve birçok yerde İGA yazısını görüyoruz. Peki bu İGA nedir? İGA İstanbul Grand Airport kısaltmasıdır. Türkçesi İstanbul Büyük Havalimanı anlamına gelmektedir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2010 yılında bir fikirle başlayan dev projenin temelleri 2014 yılında atıldı. Yapılması imkansız ve çok zor denilen proje yaklaşık 36.000 personelin çalışması ile 4 yıl sonra bu dev proje Cumhuriyetimizin 95. yılında ülkemize kazandırıldı. Dünyanın en büyük havalimanı projesi olarak yola çıkılan İstanbul Havalimanı büyüklüğü ile yer yetersiliği ve rotarların olmasına karşı kurtarıcı olacak. Havalimanının bir bağımsız pisti aktif hale getirildi. Proje tamamlandığı zaman tam 6 adet ayrı bağımsız pist kullanıma açılacak. Uçak kontrol kulesi lale figürlü olup 90 metre uzunluğundadır. Yeni havalimanı 70 proje arasından yapılan değerlendirme sonucunda “Uluslararası Hava Trafik Kontrol Kulesi” ödülünü aldı.

Terminal binası ve bagaj sistemi

Modern yapısı ile İstanbul’a yakışır bir proje. Türk motifleri ve desenlerinin modern mimarisi ile birleşmesiyle muhteşem bir proje çıkacak.

İstanbul Havalimanında 77  adet biniş kapısı,143 adet yolcu köprüsü yolcuların inme ve binme sürelerinden önemli ölçüde zaman kazanılıp arabayla taşınması kalkıyor. Havalimanın bagaj sistemi ise dünyada sadece yeni limanlarında olan barkodlu sistem olup, en yeni ve en güvenilir bagaj sistemidir. Uçağa binmeden check-in yapıldıktan sonra barkodlanan bagajın nerede olduğunu ve ne zaman geleceği elektronik olarak takip edilebiliyor. Bagaj sisteminin uzunluğu ise yaklaşık 42 km. Havalimanında otopark 25.000 araç kapasitesine sahip olacak. Terminal binasına dar gövdeli 114 uçak yanaşabilmektedir.

İstanbul Havalimanı Yolcu Kapasitesi

Havalimanının ilk etabı bitmiş olup 90 milyon yolcuya hizmet sunabilmektedir. Havalimanı tamamlandığı zaman yılda 200 milyon yolcuya hizmet verebilecek yapıya sahip olacak. Günde yaklaşık 3500 gibi bir sayıda uçak iniş ve kalkışı gerçekleşebilecek. Açılışta 100 bin personel istihdam sağlayan havalimanı, bütün alanların bitmesi ile yaklaşık 225.000 personel kişiye ekmek kapısı olacak.

Pistler

Havalimanı inşaatı tamamen bittiği zaman toplam 6 piste sahip olacak. İnşaat süreleri 2018 yılında Faz 1A kımında Pist A (3.750 m) ve Pist B(4.100 m) yapıldı. 2019 yılında Faz 1B kısmı ile birlikte Pist C(3.750 m), 2022 yılına  kadar Faz 2 ile Pist F(3.500 m),  2025 yılına kadar Faz 3 ile Pist D(3.750 m), Destek tesisleri, Terminal 2 binası ve son olarak 2027 yılına kadar Faz 4 ile Pist E(3.750 m) kısmı ile 6 pist tamamlanacak.

Duty Free – Alışveriş – Yeme ve içme merkezleri

Bu alan İstanbul Boğazından esinlenerek tasarlanmıştır. Dünyanın en büyük Havalimanı olacak olan İstanbul havalimanın seçkin markalar yolcuları bekliyor olacak. Dünya’nın en büyük Duty Free işletmecisi olan  Heinemann ile Unifree ortaklık yaparak toplam da 55.000 metre kare alana sahip alanda ziyaretçilerini dünya markalarıyla buluşturacak. Teknoloji havalimanının her noktasında kullanılacak. Kullanılacak teknolojik yeniliklerden birisi sihirli ayna uygulaması kullanılacak. Nedir bu sihirli ayna uygulaması? Müşteriler saat, giysi veya makyaj ürünlerinin fiziksel olarak giyinmeden bu aynalar sayesinde görebilecekler.

Yeme ve içme alanı için toplam 32.000 metrekare alana sahip olacak. Bu alanda Tük mutfağı başta olmak üzere Dünya mutfaklarının ürünleri hizmete sunulacak.

İstanbul Havalimanı Duty Free

Airport Hotel

Havalimanında 451 odadan oluşan bir hotel bulunacaktır. Uzun ve kısa süreli konaklamalara uygun hizmet verecek.

Otopark

Yeni havalimanında otopark, vale, araç bakım hizmetlerini karşılamak üzere 40.000 araç kapasitesine sahip olacak. Havalimanında araç yıkama, mini bakım, benzin istansyonları Yetkili Servis Hizmeti, oto kuaför gibi hizmetlerde misafirlere sunulacak. Bu alanda da 7/24 kamera ile izlenme, Arabam Nerede uygulaması, Araç Rotam uygulaması, Mobil Ödeme, QR gibi teknolojik birçok yenilik kullanılmıştır.

İstanbul Havalimanı ulaşım

Metro hatlarının bitimiyle Gayrettepe’den ve Halkalı-Marmaray metro hattı ile 30 dk. gibi bir sürede ulaşılabilecek. Diğer bir seçenek ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan Havaİst Lüks otobüsler ile yapılıyor.

Yeni havalimanı yatırım maliyetinin 11 milyar euro ya mal olup ekonomiye ise yaklaşık olarak 73 milyar katkı sağlaması bekleniyor.

istanbul havalimanı ulaşım

Resim Kaynak: www.igairport.com

İstanbul Havalimanı coğrafi avantajı ile 350 den fazla noktaya ulaşım imkanı sağlayacak olması ile dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri olacak. Havacılıkta ipek yolu olacak desek abartmış olmayız.

Atatürk Havalimanının tamamen taşınma işlemlerinin bitiminden sonra bu alana Millet Bahçesi yapılacaktır.

İstanbul Havalimanı Sitesine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3. Havalimanı Gece Manzarası

Bir önceki yazımız olan 2 Kasım 2018 Bim Aktüel Kataloğu başlıklı makalemizde bim, bim aktüel kataloğu ve bim aktüel ürünler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ