Bidesenbak

Mevlid Kandili 2018

Mevlid Kandili 2018

Mevlid kandili 2018 yılında 19 Kasım Pazartesi gününe denk geliyor. Mevlid Kandili nedir? Mevlid Kandili 2018 yılında hangi güne denk geliyor? Mevlid Kandili Nasıl Kutlanır?Sorularını cevaplayalım.

Mevlid kandili alemmlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammet  Mustafa S.A. dünyaya gelişinin yıldönümüdür. Peygamber efendimiz miladi 20 Nisan 571 senesinde rebiulevvel ayının 12. günün de dünyaya gözlerini Mekke de açmıştır. Mevlid sözlük anlamı olarakta doğum yeri ve doğum zamanı anlamına gelmektedir. Bu kutlu gün rebiulevvel ayının 12. gününe denk gelmektedir. İslam alemlemleri tarafından her yıl bu kutlu gün kutlanır ve bazı ibadetler yerine getirilir. Ailelerinden ve sevdiklerinden uzak olan insanlar bu kutlu gecede birbirlerinin mevlid kandillerini kutlamak için birbirlerine Mevlid Kandili Resimli Mesajları, Mevlid Kandili Mesajları gönderirler.

MEVLİD KANDİLİ NASIL KUTLANIR? MEVLİD KANDİLİNDE YAPILACAK DUA VE İBADETLER

  1. Gündüzünde Oruç Tutmak
  2. Salavat Getirmek
  3. Kaza Namazı ve Nafile Namaz Kılmak
  4. Kuran-ı Kerim Okumak
  5. Tevbe İstiğfar Etmek
  6. Dua Etmek
  7. Sadaka Vermek

1- Gündüzünde Oruç Tutmak

Peygamber efendimize doğum gününde ne yaptığı ile ilgili soru sorulduğunda Cenab-ı Hakk’a şükretmek için “oruç tutarım” diye cevap veriyor. Peygamber efendimizee bu günde oruç tutmanın fazileti sorulduğunda ise şunları söyler:“O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür.” (Müslim, Siyam 197, 198) açıklmasını yapar. Bu nedenle bu günde Cenab-ı Hakk’a şükretmek için oruç tutmak sevaptır.

2-Salavat Getirmek

Cenab-ı Hakk Peygamber Efendimiz Hz Muhammed Mustafa s.a. bu günde salavat getirmesini söylemiştir. Bu günde yapılabilecek en önemli şükürlerden biride salavat getirmektir.

Salavat Nasıl Getirilir?

Salavat: “Allahümme Salli Ala Muhammed” şeklinde söylenir. Anlamı ise “Allâh’ım, Efendimiz, büyüğümüz Muhammed’e, salatu selam eyle.” şeklindedir.

Bu kutlu gecede bol bol salavat getirmeniz tavsiye ediliyor. Peygamber efendimize ne kadar salavat getirilmesi gerektiği sorulduğunda ise Peygamber efendimiz “Dilediğin kadar yap” şeklinde açıklama yapmıştır.

3-Kaza Namazı ve Nafile Namaz Kılmak

Hayat kılavuzumuz olan Kuran-ı Kerim’in birçok yerinde üzerine düşülen en önemli ibadet şeklidir.  Peygamberimize namaz sorulduğu zaman,“Namaz, gözümün nûrudur.” şeklinde açıklamıştır. Bu sebeple namaz borcu olanlar için bu gecede kaza namazı kılmasılarını, namaz borcu olmayanların ise nafile namaz kılmaları tavsiye olunmuştur.

4- Kuran-ı Kerim Okumak

Mübarek gecelerde kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim  okunması tavsiye edilmiştir.

İbni Mes’ud r.a. rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Kim Kur’ân-ı Kerîm’den bir harf okursa, onun için bir iyilik sevabı vardır. Her bir iyiliğin karşılığı da on sevaptır. Ben, elif lâm mîm bir harftir demiyorum; bilâkis elif bir harftir, lâm bir harftir, mîm de bir harftir.” (Tirmizî, Fezâilü’l-Kur’ân 16)

Bu sebeple Mevlid Kandili ve diğer mübarek gecelerde kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim okunması tavsiye edilmiştir.

5- Tevbe İstiğfar Etmek

Dünya sınavımızda ister istemez işlediğimiz hepimizin günahları elbet vardır. Yüce Allah’ın 99 ismi vardır. Bunlardan birisi ise El-Gaffar’dır.

El-GAFFÂR: Kullarının günâhlarını affeden ve çok bağışlayan yüce varlık anlamına gelir. Günâh işlemek insanların özelliği olduğu gibi, onların günâhlarını örtmek ve bağışlamak da yüce Allah’ın ayrılmaz sıfatlarındandır.

Allah günahları bağışlayandır. Bu gecelerde bilerek işlediğimiz ancak pişman olduğumuz günahlarımız için gerçekten pişman olarak tövbe etmemiz tavsiye edilmektedir.

6- Dua Etmek

Dua etmek için illa ki bir ihtiyacımızın eksikliğimizin tamamlanması için talebimiz olarak değerledirilmemesi gerekir. Yüce Allah’ımızın  bizlere verdiği nimetler, sağlık ve aklımıza gelmeyen diğer birçok sahip olduğumuz şeyler içinde bu gecede şükretmeli sonrasında isteklerimiz varsa onlar için dua etmeliyiz.

Bir defasında Peygamber Efendimiz, sahâbîlerden birinin Allâh’a hamd ve Rasûlü’ne salevât getirerek duâya başladığını gördüğünde, onu takdîr ederek:

“Ey namaz kılan zât! Duâ et, (duâna hamdele ve salvele ile başladığın müddetçe) duân kabûl olunur.” buyurmuştur. (Tirmizî, Deavât, 64/3476)

7- Sadaka Vermek

Başımızda ki belalr ve musibetlerden kurtulmanın yolu sadaka vermek olduğu unutulmamalıdır.

Bunula ilgili Kuran-ı Kerim’de ayetler bulunmaktadır. Cenab-ı Allah şöyle buyurmuştur:

“Allah yolunda infâk edin! Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın. Bir de ihsanda bulunun. Zira Allah, muhsinleri (iyilikte bulunan, işini güzel yapan ve ihsan şuuru ile yaşayanları) sever.” (el-Bakara, 195)

Kandil Duası

Bu gece af yağmurunu, sağanak sağanak ver bize,
Bu gece cennet yolunu, adım adım ser bize,
Bu gece nur perdelerin, kanat kanat ger bize,
Mahşer günü, biz kullarını, utandırma Allahım.

Senden şifa bekleyen, nice hasta kullara,
Acılarla kıvranan, yetimlere dullara,
Dilenen, dilenmeyen, açlara, yoksullara;
Bunca yükü taşıyacak, sabırlar ver Allahım.

Helal kazançlarına, haram lokma katmayan,
Haysiyet servetini, hiç kimseye satmayan,
Verdiğin nimetleri, çöplüklere atmayan,
Kullarına darlık yüzü hiç darlık yüzü gösterme Allahım.

Senin Yüce Kelamını, baş tacı edenlere,
Ve Hz. Muhammed’in izinden gidenlere,
Şu anda huzurunda , el açan bedenlere,
Cennet anahtarlarını, ihsan eyle Allahım.

Bir önceki yazımız olan Öğretmenler Günü Mesajı başlıklı makalemizde arkadaşa öğretmenler günü mesajı, öğretmenler günü 24 kasım ve öğretmenler günü mesajları hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ